in ,

Opel Corsa Lansmanı İlk İzlenim – Galeri

Opel Corsa lansmanı için Frankfurt’a geldik. Yağmurlu bir hava ve yenilenmekte, daha doğrusu yeni bir silüete bürünmeye hazırlanan bir Frankfurt vardı karşımızda. Bir çok yerde yeni gökdelenlerin inşa edildiğini görmek mümkündü. 

Yeni yapılarla birlikte bizi Corsa’nın 5. jenerasyonu karşıladı. 

İlk kez 1982’de satılmaya başlanan Corsa A büyük başarı yakalamış ve 3.1 milyonluk satış adedine ulaşmıştı. Onu 1992’de Corsa B izledi. O ilk jenerasyonu geçerek yaklaşık 4 milyonluk bir satışa ulaştı. 2000’de piyasaya sürülen Corsa C 2.5 milyon adette kalırken 2006’da Corsa D sahneye çıktı. O da yaklaşık 3 milyon adet sattı. 32 senede toplam 12.4 milyon adetlik satış rakamına ulaşan Corsa ailesi Türkiye’de ise bugüne kadar 200bin adede ulaştı. 

Şimdiyse karşımızda ailenin genlerini taşıyan, markanın kompakt sınıftaki temsilcisi 5. jenerasyon Corsa var. 

Havaalanında bizi bekleyen Corsa’lardan özellikle 1.0 litrelik 3 silindirli versiyonu tercih ettim. 

Hem performans, hem ses, hem de ekonomi yönünden merak ettigim bir motordu. 

Test parkurunun ilk bölümünü tamamladığımızda notumu verdim. Şehiriçinde performans yönünden gayet tatmin edici olan 1.0 litrelik 3 silindirli motor yeni 6 ileri manuel şanzımanla uyum içindeydi. Motorun oldukça sessiz olduğunu söyleyebilirim. Ancak dikkatli kulaklardan kaçmayacak homurtu rahatsız edecek boyutta değil. Motoru sessiz ve titreşimi az hale getirmek için oldukça fazla çalışmışlar. 

İlk kez 1997 yılında kullandıkları 3 silindirli motordan tamamen farklı bir boyuta ulaşmışlar. 

3 silindirli Turbo beslemeli motor 90 hp güç üretirken 1800-4500 d/d arasında 170 Nm tork değeri sunuyor ve yakıt tüketimi ise 4.3lt/100km. Motorda sesi ve titreşimi azaltmak için 40’dan fazla parça yenilenmiş veya geliştirilmiş. 

Aracın yeni dış tasarımının dışında iç tasarımda önceki nesile göre çok değişmiş. Daha ağırbaşlı bir görünüme kavuşmuş. Üst segmente göz kırpan bu tasarım ve malzeme kalitesi aracın icine oturur oturmaz kendini belli ediyor. 

Donanım seviyesine göre alınabilinen güvenlik ve konfor elemanları da yine üst segment modelleri aratmıyor. 

Daha geniş öz ızgarası, çıkıntılı arka lambaları, güçlü omuz çizgisi ile 4. nesline göre daha iddialı bir hava kazandırıyor. Yeni Corsa’da ilk defa mevcut olan çift-xenon farların yanında, “Opel Eye Ön Kamera” “Trafik İşareti Algılama Sistemi, “Şerit Takip Uyarıcısı”, ”Çarpışma Uyarıcısı” yeni güvenlik sistemleri mevcut. Şehir içi kullanımda direksiyonu yumuşatmaya yarayan City butonu bulunuyor. “Geri Görüş Kamerası”, “Yağmur Sensörü”, “Uzun Far Asistanı”, “Işığa duyarlı otomatik kararan iç dikiz aynası” ve “Renkli iç döşeme” opsiyon olarak sunulacak.

Yeni Corsa’nın kabini, gösterge paneli yatay çizgiler boyunca tasarlanmış sürücü kontrol merkezinin etrafında düzenlendi. IntelliLink bilgi-eğlence sistemi, 7 inç renkli dokunmatik ekranı, multimedya sistemi IOS ve Android iletişim sistemi le uyum sağlıyor. Ayrıca Bluetooth, Siri Eyes Free, Navigasyon için BringGo, internet radyosu ve podcast’ler için Stitcher ve TuneIn gibi pek çok uygulama kullanılabiliyor.

Dışarıdan temeli aynı gibi gözükse de altyapıda detaylar tamamen yenilenmiş. Daha iyi bir yol tutuş ve sürüş hissi kazandırılmış. 

Aracın ağırlık merkezi 5 mm alçaltılmış. Vites, aracın geometrisi, yazılımlar ve viraj kabiliyeti de yenilenen özellikler arasında. 

1.3 litrelik dizel motor seçeneğinde geliştirilmiş ve Easytronic 3.0 adı verilen otomatikleştirilmiş şanzıman kullanılıyor.  Bu şanzıman manuele göre %4 daha az yakıt tüketimi sunuyor. 

Opel, bu sene Türkiye’de gerileyen pazar payını önünüzdeki sene, 2015’in ilk çeyreğinin sonunda gelecek olan Corsa, diğer modellerde aileye katılacak yeni motor ve şanzıman kombinasyonlarıyla telafi edecek gibi gözüküyor. 

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

Loading…

0

Comments

0 comments

Honda Servislerinde Sıcak Kış Fırsatları

Skoda Fabia İlk İzlenim – Lizbon/Portekiz